Cuma, 29 Mayıs 2020
Sosyal Medya Gündemi PUBG Mobile nasıl oynanır?

PUBG Mobile nasıl oynanır?

PUBG Mobil başlangıcından bu yana oyuncuların ve aslında 7’den 70’ e herkesin gözdesi haline gelen online bir oyun. Taktik, ortak hareket etme ve bireyselliği de kapsayan PUBG Mobile nasıl oynanır?" gibi sorularla oyunu merak eden ve PUBG oynamaya yeni başlamış kişiler için PUBG Mobil taktiklerini, ipuçlarını, oyunun çeşitli format ve sürümlerini araştırdık.

PUBG Mobile nedir ve nasıl oynanır? PUBG, mobile sürümünün ortaya çıkmasının ardından hızla oyuncuların ve aslında 7’den 70’e herkesin müdavimi olduğu online bir oyun haline geldi. Taktikselliğiyle, grup oyunu veya bireyselliğiyle bir mücadele oyunu olan PUBG, günden güne oyuncu sayısını artırıyor. “PUBG Mobile nasıl oynanır?” gibi sorularla oyunu merak eden ve PUBG oynamaya yeni başlamış kişiler için PUBG Mobile taktiklerini, ipuçlarını, oyunun çeşitli format ve sürümlerini sizler için derledik.

PUBG Mobile mükemmel tasarımıyla, hem eğlenceli, hem takım olarak ya da bireysel olarak oynanabilen bir oyun. PUBG Mobile, yani açılımı PlayerUnknown’s BattlegroundsFirst Person Shooter kategorisinde yer alan mobil bir oyun.

Bu oyun, bir uçağın içinde toplanmış oyuncuların, harita üzerinde belirledikleri noktalara paraşütle atlayarak, adadaki görevlerini yapmaları ile birbirlerini devre dışı bırakarak birinci olmaya çalışanların mücadelesi.

Tek bir mücadelede ve haritada en fazla 100 kişi karşı karşıya gelebiliyor.

Son dönemde ortaya çıkan ve herkesin yoğun ilgisini gören PUBG, Steam platformundan ücreti karşılığında satın alınabilir ya da ücretsiz olarak mobil üzerinden indirilebilir. PUBG, şimdilik bilgisayar ve mobil sürümüne sahip.

PUBG OYUN KONSOLLARINDA VAR MI?

Bu arada oyun konsolları için de yakın zamanda piyasaya sürüleceği söyleniyor.

Oyunun başlıca amacı hayatta kalabilmek ve oyunun verdiği görevleri yerine getirerek kademe atlamak.

Oyuncular, oyunda çoğu yöntem ve taktik deneyerek zamanla ustalaşırken bu süreçte kıyasıya bir mücadele veriyor.

Bu olağanüstü ve kıran kırana çatışma alanını merak eden oyuncular, PUBG mobile ile ilgili internette uzun süren araştırmalar yapıyor.

Buna karşılık oyuncular, oyun hileleri ve oyunla ilgili ipuçlarını öğreniyor.

Peki PUBG’nin mobil sürümüyle en verimli nasıl oynayabiliriz? Detaylarla devam ediyoruz…

PUBG MOBİLE NASIL OYNANIR?

pubg

PlayerUnknown’s Battlegrounds’un PC sürümündeki tüm detaylar, mobil sürümünde de aynıdır.

Öncelikli yapmamız gereken telefonumuza PUBG’yi indirmek.

Bunun için telefon hafızanıza dikkat etmeniz gerekir ki diğer uygulamalara göre boyutu biraz büyük. Burada belirtmemiz gereken bir husus var ki o da şu; PUBG Mobile için sistem gereksinimleri sorusundan ziyade telefonlardaki alan sorunu daha çok öne çıkıyor. Telefonunuzda PUBG için yeterli hafıza alanının olması daha önemli bir konu.

App Store ya da Google Play Store‘dan mobil cihazınıza oyunu indirdikten sonra aşamalı olarak yapmamız gerekenler şu şekilde:

Oyunun başlangıç menüsüne girip cinsiyet belirliyoruz.

pubg karakter oluşturma

Seçtiğimiz karaktere göre oyun envanterinden birkaç adet başlangıç seviyesinde kıyafetler seçilebilir.

Oynadıkça kademe atlayarak, BP (altın), Gümüş Parçacıklar, sandık kuponları kazanacak, puan artıracak ve sandıklar açmaya hak kazanacaksınız.

Ayrıca bu sandıklar içerisinden kıyafet, saç, tip değişiklikleri de yapabileceksiniz.

Karakterimiz ve giysilerimiz hazır. Şimdi yapmamız gereken şey sol üst köşedeki “Başla” butonuna dokunmak.

pubg başla komutu

Oyun, önce harita üzerinde tüm oyuncuları toplar ve oyuna giren kişi sayısınca etrafınızda oyuncuları görürsünüz.

pubg toplama alanı

Uçak mücadele edilecek adanın başlangıç noktasından itibaren bitiş noktasına kadar uçacak.

Her oyuncu sağ üst köşede beliren harita üzerinden kendine göre bir yer belirleyerek bu noktaya paraşüt ile iniş yapar.

pubg erangel haritası

İniş yapıldıktan sonra artık herkes özgürdür ve kendi başının çaresine bakmalıdır.

pubg paraşüt iniş

Oyundaki özellik, en iyi silahı bulmak, zırh kask gibi setlere sahip olarak rakipleri karşısında güçlü ve dayanıklı olarak onları devreden çıkartıp haritada tek başına kalana kadar onları lobiye göndermek.

ev gezme

İniş yaptıktan sonra adadaki evlere sırayla girerek silah, zırh, kask, sağlık malzemeleri, silah eklentileri (eklentiler silahın tepmesini vs engeller), mermi gibi ekipmanları toplamalısınız.

Bu arada oyun içindeki kontrollerde, sol baş parmağınızla karakteri yönlendirirken, sağ baş parmağınızla da silahınızı yönlendiriyorsunuz.

Toplama işlemine geri dönelim.

Bu işlemi rakiplerinizden daha önce yapmalısınız. Çünkü bu sırada onlarla karşılaşmanız ve öldürülmeniz de mümkün.

Bu nedenle evlerde ekipman ve silah ararken, evlere girip çıkarken, ya da arazide gezerken sürekli etrafınızı kontrol etmeniz ve oyuncuların diliyle ‘ses kasmanız’ yani düşmanın ayak seslerini takip etmeniz gerekmektedir. Bu sesi duyduğunuzda ister sağ üst köşedeki haritadan ayak işaretlerini takip edin, isterseniz de kulağınıza güvenin ama kesinlikle tetikte olun!

Bir diğer önemli nokta ise, oyun belirli süre aralığında oyun alanını daraltmak için ve oyuncuları karşı karşıya getirebilmek için ada içerisinde gaz etkeni oluşturmuş olması.

Adaya inişten hemen sonra bu süreç başlar ve belli bir süre sonra ada etrafını bir gaz dumanı sarar.

Ve oyunun belirlediği güvenli bölgeye o saniyeler içinde giriş yapmazsanız, bu gaza maruz kalıp sizin canınızın eksilmesine neden oluyor.

Rakiplerin birbirleriyle daha kolay karşılaşabilmesine yarayan bu gaz ada içerisinde sürekli devrede kalıyor ve zaman geçtikçe gazın etkisi artmaya başlıyor. Böylelikle hareket alanı kısıtlanmış oluyor.

Adada yer değiştirirken sadece yürüme ve koşma ile değil, araba, motosiklet, tekne gibi ulaşım araçları da konumlandırılmış.

Oyunu oynarken bir yandan çabuk, bir yandan dikkatli, aynı zamanda da ölmekten kaçınarak düşmanı öldürerek devreden çıkarabilmelisiniz.

Oyunda asıl hedef daha fazla rakip öldürebilmek ve hayatta kalma süresi, ‘kill’ sayısı rakipleri arasında en yüksek sırada bitirmeye çalışmaktır.

Yüksek seviyede sonlandırdığınız her oyun size altın yani oyun parası kazandırır. Oyun parası ile oyun içerisinde satılan kutuları alabilir, kutuları açarak içinden çıkan kıyafet, bere, eldiven, mont, gömlek gibi birçok oyuncuyu geliştirmek ve değiştirmek için envanteri kullanabilirsiniz.

PUBG MOBİLE OYUNCULARI İÇİN İPUÇLARI

Oyunda son 10-20 kişi arasında kaldıysanız bu süreçte alan gittikçe daralıyorsa işte tam da o an oyun daha keyifli ve heyecanlı bir hale geliyor.

Hem heyecanı artırmak hem de başarılı olabilmek için şunlar yapılabilir:

Oyuncu sayısı azaldıysa (sol üst köşede kaç kişi kaldığı görülebilir), oyun alanı daraldığı için tehlike ve pusu ihtimali arttığından olabildiğince savunmada ve ses çıkarmadan oynayın.

  • Düşman gördüğünüzde saldırıya geçmeden önce ilk olarak önce sağlam bir yerde durmanız gerekiyor. Kendinizi gizleyebileceğiniz küçük bir çalı parçası bile hayatta kalma sürenizi artırabilir ve düşmana belli etmeden onu lobiye gönderebilirsiniz.

  • Bazı oyuncular, oyunun sonlarına doğru olan süreçte haritanın ortalarında bulunmak yerine, mavi dairelerin (yani gazın olduğu noktalar) uçlarında kalmayı tercih ederler.

Eğer siz bu alanı tercih ederseniz çok dikkatli olmalısınız ve etrafınızı iyice kolaçan etmelisiniz.

Oyunun verdiği bir sonraki alanı tespit ederek geçen her saniyede alana hem bir an önce yaklaşabilecek durumda olmayı ve güvenli alana giderken düşman faktörünü unutmamanız gerekiyor.

  • Bir anda tüm rakiplerinizi öldüremezsiniz. Bunun için saldırgan davranmak yerine takım halinde de olsa bireysel de olsa önce kendinizi koruyarak hayatta kalmayı başarmanız gerekiyor.

Tabii bu çatışma süreçlerinde mermi sayısının önemli olduğunu da belirtmek gerekir.

Toplama sürecinde mermi sayınıza dikkat ederek ve çanta seviyesine göre malzeme toplayarak kendinizi sağlama almış olursunuz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

Meteoroloji uyardı: Sağanak geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ile Düzce ve Bolu çevrelerinde sağanak beklendiğini belirterek vatandaşları uyardı.

Beyaz kıtadaki Bilim Seferi heyeti yurda döndü

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne katılarak beyaz kıtada 30 günde 15 proje gerçekleştiren 23 kişilik ekip yurda döndü.

‘Yurt dışı dönüşlerinde 14 gün evinizden çıkmayın’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında yurt dışı dönüşlerinde vatandaşların "14 gün" kuralına uymalarını istedi.

Avrupa sınırındaki bekleyiş 11 gündür sürüyor

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelerek Avrupa’ya geçmek için Edirne’de sınır kapılarında bekleyen sığınmacılar, 11 gündür umutlu bekleyişlerini sürdürüyor.

Türkiye’nin koronavirüs mücadelesi 26 ülkeye örnek oldu

Türkiye'nin başarıyla yürüttüğü yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele dünyaya örnek oldu. 26 ülke, Kovid-19 ile mücadele konusunda Sağlık Bakanlığından bilgi ve tecrübe paylaşımı talebinde bulundu.

Meteoroloji uyardı: Sağanak geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ile Düzce ve Bolu çevrelerinde sağanak beklendiğini belirterek vatandaşları uyardı.

Beyaz kıtadaki Bilim Seferi heyeti yurda döndü

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne katılarak beyaz kıtada 30 günde 15 proje gerçekleştiren 23 kişilik ekip yurda döndü.

‘Yurt dışı dönüşlerinde 14 gün evinizden çıkmayın’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında yurt dışı dönüşlerinde vatandaşların "14 gün" kuralına uymalarını istedi.

Avrupa sınırındaki bekleyiş 11 gündür sürüyor

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelerek Avrupa’ya geçmek için Edirne’de sınır kapılarında bekleyen sığınmacılar, 11 gündür umutlu bekleyişlerini sürdürüyor.

Türkiye’nin koronavirüs mücadelesi 26 ülkeye örnek oldu

Türkiye'nin başarıyla yürüttüğü yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele dünyaya örnek oldu. 26 ülke, Kovid-19 ile mücadele konusunda Sağlık Bakanlığından bilgi ve tecrübe paylaşımı talebinde bulundu.

Türk botu Yunan botunu böyle kovaladı

Türk Sahil Güvenlik botu, sığınmacıların bulunduğu botu Türk kara sularına geri itmeye çalışan Yunan botunu kovaladı. O anlar kameralara yansıdı.

280 yabancı terörist ülkelerine gönderildi

İçişleri Bakanlığı, 11 Kasım 2019'dan itibaren 280 yabancı teröristin ülkelerine iade edildiğini bildirdi.

Cezaevlerinde kreş, anaokulu, lise ve meslek liseleri açılacak

Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile kapsamlı bir iş birliği protokolü imzalayarak, cezaevlerinde kreş, anaokulu, lise ve meslek liseleri açacak.

‘Medikal ürünlerde karaborsaya müsaade etmeyeceğiz’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, medikal ve koruyucu malzemelerle ilgili, üreticilerle koordine halinde olduklarını belirterek, “Vatandaşlarımızın gönlü müsterih olsun. Karaborsa oluşmasına asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.